ALLERGENS

1. Cereals containing gluten (i.e. wheat, rye, barley, oats, kamut or their hybridized strains) and products thereof
2. Crustaceans and products of them / 3. Eggs and products thereof / 4. Fish and products thereof / 5. Peanuts and products thereof / 6. Soybeans and products thereof / 7. Milk and products thereof (including lactose) / 8. Nuts i.e. almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts and Queensland nuts and products thereof / 9. Celery and products thereof / 10. Mustard and products thereof / 11. Sesame seeds and products thereof / 12. Sulphur dioxide and sulphites at concentrations of more than 10 mg/kg or 10 mg/litre expressed as SO2 / 13. Lupin and products thereof / 14. Molluscs and products thereof

Pri tankovej technológii sa pivo Pilsner Urquell nečapuje z klasických sudov, ale z väčších, originálnych nerezových tankov. Nepasterizované pivo dovezené z plzenského pivovaru v tepelne izolovanej cisterne sa stáča do nepriepustného sterilného vaku, ktorý je vo vnútri tanku. Pivo sa čapuje tlačením vzduchu na vak.

 

Predstavujeme prvý košický remeselný liehovar VARADY’S, ktorý je zárukou kvalitných destilátov, založených na poctivosti, láskavom prístupe a dlhoročných skúsenostiach. Pri výrobe sa používa len to najlepšie ovocie z nášho regiónu, bez použitia farbív a aromatických látok.